Administrace – manuál | ||
---|---|---|
Předcházející | Kapitola 3. Domény | Další |
Pro doménu přístupnou z Internetu lze v Administraci WebISu nastavovat následující služby. Implicitně jsou povoleny pouze služby PHP a PHP Safe Mode.
Aliasy – alias je jiné jméno pro doménu, pod kterým lze k této doméně přistupovat přes HTTP nebo HTTPS. Alias domény nelze používat při přihlašování na server ani při odesílání pošty. Doména i její alias musí být korektně zaregistrovány v DNS. Počet aliasů k doméně není omezen. Pro každou založenou doménu se v nastavení serveru automaticky vytvoří alias začínající na www, který se nezobrazuje. Tedy např. k doméně priklad.cz se lze ihned po založení přistupovat i pod aliasem www.priklad.cz. Toto se týká pouze samotné domény, nikoliv ručně zakládaných aliasů.
Poznámka: Používání aliasů může u některých vyhledávacích služeb snižovat hodnocení webových stránek, protože jiná webová adresa ve skutečnosti zobrazuje stejné stránky. Za to může automatický program indexující obsah Internetu (web-crawler, spider) udělit dané stránce penalizaci za duplicitní obsah. Výsledkem může být nižší návštěvnost stránek. Vhodnější varianta je používat přesměrování, viz níže.
PHP – aktivuje aktuální verzi PHP, která je nainstalovaná na serveru. Přepínat mezi jinými verzemi PHP není možné. Tato služba je implicitně povolena.
PHP Safe Mode – tzv. bezpečný režim PHP aktivuje bezpečnostní omezení pro spouštění některých zneužitelných příkazů. V tomto režimu například nelze pracovat se soubory, které vlastní jiný uživatel než je vlastník spouštěného skriptu. Pokud je bezpečný režim zakázán, představuje to bezpečnostní riziko pro celý server, protože jsou potenciálně ohrožena i data jiných uživatelů. Některé aplikace v PHP jsou však naprogramovány tak, že v bezpečném režimu nefungují. Tato služba je implicitně povolena, z bezpečnostních důvodů ji může vypnout pouze superadministrátor serveru.
FileInfo – umožňuje používání sady direktiv webového serveru pro manipulaci s typy MIME a metadaty dokumentů, a pro provádění přepisovacích pravidel nad URL prostřednictvím souboru .htaccess. Podrobnější informace jsou k dispozici na oficiálních stránkách dokumentace k serveru Apache.
WebDAV – tato služba rozšiřuje protokol HTTP a umožňuje uživatelům kolektivně pracovat se soubory prostřednictvím Internetu. Je možné se připojit ke vzdálenému adresáři a pracovat s ním jako s lokálním.
HTTPS – nadstavba komunikačního protokolu HTTP, která umožňuje zabezpečené přenosy dat. Server musí mít nainstalovaný ověřený certifikát a HTTPS potom umožňuje autentizovat jednotlivá spojení nebo je šifrovat pomocí SSL nebo TLS.
Výpis adresářů – při vstupu na URL, které není zakončeno jménem stránky ale adresářem, se implicitně hledá předem definovaný soubor a ten se zobrazí. Nejčastěji to bývá soubor index s možnými příponami htm, html, php, php4 nebo php5. Pokud takový soubor neexistuje a tato služba není povolena, pak webový server vrátí chybové hlášení HTTP Error 403.14 – Forbidden: Directory listing denied. V opačném případě se obsah adresáře vypíše. Nastavení platí pro celý domovský adresář domény, ale lze jej pro konkrétní adresář překonfigurovat.
Přesměrování – přesměrování domény je další způsob pro používání jiného názvu pro stejnou doménu. Při přesměrování dochází ke změně URL. Používá se např. při přestěhování nebo přejmenování domény, nebo při spojení dvou domén do jedné. Ve vztahu k vyhledávacím službám je přesměrování výhodnější než aliasy, protože neznamená riziko penalizace ze strany automatických programů indexujících obsah Internetu za duplicitní obsah.
Periodické stahování stránky – pokud je potřeba v rámci webu domény pravidelně spouštět obslužný skript, je možné periodicky přistupovat ke stránce, která jej obsahuje. Toto automaticky obstarává program cron v hodinových nebo jednodenních intervalech.
Předcházející | Domů | Další |
Databáze | Nahoru | Volitelné položky objektů |